Yarattığın dünyadan ibaretsin, ne bir eksik ne bir fazla.

17 Ocak 2012 Salı

19 Mayıs kutlamalarına genelge

Ertuğrul Günay'dan 19 Mayıs incisi:

"19 Mayıs, 23 Nisan ve 30 Ağustos gibi bayramların kutlanması hiçbir zaman Türk milleti durdukça, Türkiye Cumhuriyeti durdukça engellenemez."

Herhalde doğrudur, engellenemez; her ne kadar gidişat pek öyle göstermese de. Hatırlayalım, E. Günay'ın bahsettiği iki şarttan biri
zaten ortadan kalktı:


'Türk yok, Türkiyelilik var'
'Ne mutlu Türküm diyene lafı bir safsatadır'  
'Türklük yerine Türkiyelilik bilinci yerleştirilmelidir'


Kaldı geriye Türkiye Cumhuriyeti...


* * *

"Yine başlangıçta kurulurken ortaya atılan cumhuriyet ilkesinin zayıfladığını ve işlevini kaybettiğini görüyoruz. Halk için ve halk adına yönetim diye tarif edilen cumhuriyet kavramının aslında artık bizim için çok fazla bir mana ifade etmediğini söylememiz mümkündür. Türkiye'de cumhuriyet ilkesinin yerini katılımcı bir yönetime devretmesi gerekliliği ve nihayet laiklik ilkesinin yerine islamla bütünleşmesinin gerekli olduğu kanaatini taşıyorum. Türkiye Cumhuriyeti'nin başlangıçta ortaya koyduğu temel ilkelerin laiklik, cumhuriyet ve milliyetçilik gibi birçok temel ilkenin yerini daha ademi merkeziyetçi, daha müslüman bir yapıya devretmesi zorunluluğu bulunduğunu ve artık bunun zamanın geldiği düşüncesini taşıyorum." 

Ömer Dinçer, Bilgi ve Hikmet Dergisi, 1995


* * *


Ömer Dinçer, 19 Mayıs kutlamalarını Ankara hariç yurdun diğer illerinde statlardan kaldıran genelgesine açıklama getirirken çocukların üşümesi, vs gibi nedenlerin yanında bir de dedi ki, 


"12 Eylül'den kalma düzenlemeleri çıkartıyoruz."

Her şey bir yana, 10 senedir ülkeyi yönetenlerin eğitim-öğretimi ilgilendiren konulardaki 12 Eylül düzenlemelerini yok etmeye YÖK'ten değil de statlarda yapılan rengarenk, kızlı-erkekli karma, güzelim gösterilerden başlaması???


* * *Taraf gazetesi "Kuzey Korecilik oynama son" başlığını uygun görmüş. Malum Kuzey Kore halkı geçenlerde ölen diktatör-liderine ağlıyor. Bana bu başlık biraz erken kullanılmış gibi geldi. Az daha bekleseler, bizim diktatörün!! öldüğü 10 Kasım'larda 'AĞLAMAK yasaktır' genelgesinin yayınlanması eli kulağındaydı halbuki!
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder